Kontakt: +48 606 356 235 lub napisz do nas

oCIS - ownCloud Infinite Scale lepsze niż Dropbox

Autor: Ireneusz Piasecki    13 Październik 2024
6 min.

“Zdjęcie ilustracyjne: space and cloud”
Image from Freepik.com
 

Uwaga

Nasza firma oferuje usługi instalacyjne i serwisowe rozwiązań opartych o ownCloud Infinite Scale (oCIS).

Zapraszamy do KONTAKTU i współpracy!

Tel. kontaktowy: +48 606 356 235

1. Wstęp

OwnCloud Infinite Scale (oCIS) lub Infinite Scale to system do synchronizacji i bezpiecznego udostępniania plików przechowywanych na własnym serwerze lub w chmurze. Idea działania jest niemal identyczna jak przy innych tego typu systemach: MS OneDrive, Google Drive czy Dropbox. Dostęp do plików dostępny jest z każdego miejsca na świecie.

Wersje klientów są dostępne na PC, Mac, Linux, urządzenia z Androidem oraz iOS-em. Wersja darmowa (binarna) jest wyposażona w podstawowe funkcjonalności: udostępnianie plików, dostęp z urządzeń mobilnych, dostęp poprzez panel WWW, zarządzanie użytkownikami.

Wersja płatna - dostarczana przez twórców jako usługa w chmurze oprócz podstawowej funkcjonalności jaką jest bezpiecznie udostępnianie plików - oferuje różne narzędzia do pracy grupowej: integracja z Office 365, Collabora Online, ONLYOFFICE.

Infinite Scale integruje się z systemami udostępniającymi swój interfejs zgodnie ze standardem WOPI.

2. Główne cechy systemu

Mimo podobieństw do innych tego typu systemów, oCIS wyróżnia się własnymi unikatowymi funkcjonalnościami.

2.1 “Spaces” - “Przestrzenie”

Spaces to rewolucyjna koncepcja folderów zaprojektowana w celu usprawnienia współpracy zdalnych zespołów każdej wielkości, przy jednoczesnym zapewnieniu zgodności, kontroli danych i bezpieczeństwa. Spaces zapewnia łatwość współpracy między użytkownikami i znacznie zmniejsza obciążenie administratora.

2.2 “Web office” - “Biuro w sieci”

Web Office zapewnia pakiet zaawansowanych integracji: OnlyOffice, Microsoft 365, Collabora Online i Microsoft Office Online. Umożliwia to użytkownikowi płynną i bezpieczną współpracę niezależnie od lokalizacji i urządzenia.

2.3 “Secure by design” - “Bezpieczeństwo od początku”

“Infinite Scale” wykorzystuje najnowocześniejsze standardy bezpieczeństwa i najlepsze praktyki, aby zapewnić najwyższą ochronę danych i prywatność. oCIS zaprojektowano jako trójwarstwową architekturę oddzielającą komponenty pamięci masowej, backendu i frontendu komunikujące się za pośrednictwem bezpiecznych, dobrze zdefiniowanych interfejsów API. System został napisany w wydajnym języku programowania Go i opiera się ma microserwisach (jeden plik wykonywalny).

2.4 Dla organizacji o wysokich wymaganiach dotyczących zarządzania danymi

Pełna kontrola nad swoimi danymi – zawsze i wszędzie. ownCloud można wdrożyć lokalnie, w wybranym centrum danych lub w konfiguracji hybrydowej. System zgdodny z GPDR (RODO). Dzięki uwierzytelnianiu wieloskładnikowemu, szyfrowaniu i rozbudowanemu zarządzaniu cyklem życia plików - Twoje dane są bezpieczne.

2.5 Dla mniejszych organizacji i prywatnych użytkowników

Brak możliwość utrzymywania systemu we własnym zakresie? Żaden problem - “ownCloud.online” to najlepszy wybór, jeśli chodzi o prywatność danych i elastyczność rozwiązania SaaS. Platforma jest w całości hostowana w Niemczech, umożliwia rozpoczęcie pracy od razu.

2.6 Pełna kontrola nad dostępem do danych

Dzięki oCIS można zapewnić pracownikom łatwy, elastyczny i bezpieczny sposób udostępniania plików i folderów. Bezpieczne udostępnianie plików i folderów dla użytkowników spoza organizacji to podstawowe funkcjonalności systemu. Linki publiczne można udostępniać z wykorzystaniem unikalnego jednorazowego hasła oraz ograniczyć czasowo.

2.7 Zwiększenie produktywności

Nowoczesne zespoły współpracują z dowolnego miejsca i na dowolnym urządzeniu. Zwiększenie ich wydajności jest możliwe dzięki przechowywaniu, udostępnianiu i pracy nad danymi, i dokumentami za pośrednictwem jednego punktu dostępu.

Możliwa jest współpraca jednoczesna nad dokumentami, prezentacjami. W czasie rzeczywistym można dodawać adnotacje do plików i nie tylko, oszczędzając w ten sposób czas na procesach koordynacji i przekazywaniu informacji zwrotnych.

2.8 Web aplikacje

Dzięki “Web aplikacjom” można zwiększyć funkcjonalność “Infinite Scale”. Np. poprzez doinstalowanie “web aplikacji” draw.io, aby móc tworzyć wszelkiego rodzaju diagramy w interfejsie WWW Infinite Scale. Mechanizm “web aplikacji” sprawia, iż instalacja oCIS może być wzbogacana o różnego rodzaju przydatne funkcjonalności. Możliwości są wręcz nieograniczone!

“Lista aplikacji do zainstalowania”
Lista "web aplikacji"

“draw.io jako web aplikacja w oCIS”
draw.io jako web aplikacja w oCIS

3. Możliwości dostępu

Dostęp do danych składowanych w oCIS (pliki, foldery) jest możliwy na wiele sposobów:

  1. Z poziomu systemu typu PC: agent oCIS synchronizuje dane między systemem lokalnym a zdalnym. Całość przebiega w tle.

“oCIS - wersja desktop”
oCIS - wersja desktop - uruchomiony agent oCIS

  1. Z poziomu przeglądarki WWW: po zalogowaniu się do systemu, można przeprowadzać operacje na plikach, folderach, tworzyć dokumenty, zarządzać swoim kontem i innych użytkowników. Wszystkie zmiany synchronizują się na innych urządzeniach, które mają dostęp do danych.

“oCIS - dostęp przez przeglądarkę WWW”
oCIS - dostęp przez przeglądarkę WWW

  1. Z poziomu urządzenia mobilnego: po zainstalowaniu aplikacji z oficjalnego źródła i zalogowaniu do systemu, uzyskuje się dostęp do struktury plików i katalogów. Każda zmiana wykonana na urządzeniu mobilnym, jest synchronizowana z oCIS oraz innymi urządzeniami, które mają do niego dostęp. Należy tutaj nadmienić, iż klient oCIS instalowany na urządzeniu mobilnym jest niezwykle bezpiecznym rozwiązaniem.

    Każdy klient zalogowany do oCIS tworzy zaszyfrowaną “bańkę” w pamięci urządzenia, w której są przechowywane dane. Z poziomu przeglądarki plików na urządzeniu nie ma do nich dostępu. Odinstalowanie klienta oCIS powoduje również usunięcie wszystkich zaszyfrowanych danych.

“oCIS - dostęp z urządzenia mobilnego”
oCIS - dostęp z urządzenia mobilnego

5. Do czego można wykorzystać “Infinite Scale”?

  1. Dla pracowników w terenie

    oCIS świetnie sprawdzi się tam, gdzie mamy do czynienia z główną siedzibą firmy oraz z pracownikami mobilnymi. Dane z terenu w postaci wyników, zdjęć, nagranych materiałów wideo mogą być niemal natychmiast synchronizowane z systemem centralnym w siedzibie firmy - jakość synchronizacji zależy oczywiście od łącza internetowego. Korzystając z wersji mobilnej oCIS, szef może na bieżąco śledzić pracę swoich pracowników w terenie. Nie ma potrzeby korzystania z wolnego przesyłana danych za pomocą poczty e-mail - oCIS płynnie zsynchronizuje dane w tle.

  2. Zarządzanie dokumentacją projektową

    Dla zespołów pracujących przy projekcie można stworzyć za pomocą oCIS bezpieczne środowisko pracy. Wszystkie dane projektu są przechowywane w jednym miejscu, z możliwością synchronizacji danych na wielu urządzeniach.

    Można również udostępniać osobom spoza organizacji dostęp do folderów i plików - w bezpieczny i elegancki sposób.

  3. Skorzystać z dostępu na wielu urządzeniach

    Niektórzy chcę mieć po prostu dostęp do swoich plików na różnych urządzeniach: komputerze PC, telefonie, tablecie - oCIS to umożliwia.

6. Podsumowanie

oCIS - w wersji “Open Source” - jest dostępne w dwóch wersjach: stable oraz rolling. Wersja stable jest przeznaczona dla firm i instytucji. Jest znacznie lepiej przetestowana, nowości w niej pojawiają się rzadziej, a cykl wydawniczy wynosi ok. pół roku. Natomiast wersja rolling jest wersją, w której są dodawane nowości, nie wszystko jest dobrze przetestowane, a proces wydawniczy wynosi miesiąc. Producent nie zaleca jej dla środowisk produkcyjnych - odbiorcami tej wersji są przede wszystkim entuzjaści i firmy wdrażające rozwiązania oCIS. Pozwala im to być na bieżąco z nowościami. Z czasem nowości oraz poprawki błędów z wersji rolling trafiają do wersji stable.

System oCIS jest ciekawą alternatywą dla innych tego typu systemów. Szybkość działania, intuicyjny interfejs, nowoczesny model tworzenia aplikacji - to wszystko jest gwarantem dobrego jakościowo produktu. Trzeba tutaj zaznaczyć, iż firma ownCloud GmbH oferuje usługi chmurowe oparte o oCIS.

Najważniejszym aspektem wydaje się być to, iż nasze dane są w naszych rękach i nie musimy się obawiać, że ktoś - np. administrator chmury będzie miał do nich dostęp. Poza tym kod jest dostępny w repo GitHUBa i każdy ma do niego dostęp. Do tego, biorąc pod uwagę, iż system wciąż się rozwija i można stosunkowo prosto go rozbudować poprzez “web apps”, oCIS stanowi istotną konkurencję dla takich “wielkich” jak: Dropbox, OneDrive, Google Drive i innych.